Бүген районда 26 башлангыч оешма -3179 кеше

Район инвалидлар җәмгыяте 1988 елда оешкан

Бүген районда 26 башлангыч оешма бар ,анда инвалидлар саны  -3037 кеше, шул исәптән:
1 төркем инвалидлар-370 кеше,
2 төркем инвалидлар-1168 кеше.
3 төркем инвалидлары-1641 кеше.,
Инвалид балалар-200кешею

Тукай районында ялгыз яшәүче пенсионерлар-1956 кеше,шул исәптән балаларсыз-130 кеше.

Яшь буенчагы  пенсионерлар  һәм инвалидлар саны :

65яшьтән өлкәнрәк -7036кеше ;

80яшьтән өлкәнрәк-1818 кеше.

Өлкән яшьтәге гражданнар һәм инвалидлар өчен урыннарда социаль хезмәт күрсәтү эшен оештыру белән Тукай районы халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге шөгыльләнә.Алар барысы 252 кешегә хезмәт курсәтә .

Максатлары сугыш булып тора:
* инвалидларга Россия Федерациясенең башка гражданнары белән тигез хокукларны һәм мөмкинлекләрне гамәлгә ашыруда ярдәм итү;
• инвалидларның гомуми хокукларын һәм мәнфәгатьләрен яклау;
* инвалидларның хәзерге җәмгыятькә интеграцияләнүенә ярдәм итү.

Иҗтимагый совет эшчәнлегенең төп юнәлешләре:

1. Инвалидлар проблемаларын хәл итүдә дәүләт хакимияте һәм җирле үзидарә органнары белән хезмәттәшлек,
инвалидлар мәнфәгатьләрендәге иҗтимагый берләшмәләр һәм башка оешмалар белән хезмәттәшлек итү.
2. Дәүләт, муниципаль һәм дәүләтнеке булмаган программаларны эшләүдә, инвалидларга карата кабул ителә торган законнар һәм башка норматив актлар әзерләүдә ярдәм күрсәтү.
3. Белем бирү, һөнәри әзерлек, яңадан әзерләү, эшкә урнашу, һөнәри һәм социаль тернәкләндерү һәм реабилитацияләү мәсьәләләрен хәл итүдә булышлык күрсәтү.
4. Инвалидларга иҗади сәләтләрен үстерүдә, физик культура, спорт һәм туризм белән шөгыльләнүдә ярдәм итү;
5. ВОО әгъзаларын реабилитацияләү һәм реабилитацияләү буенча башка оешмалар белән үз һәм уртак программаларны, шулай ук хәйрия программаларын гамәлгә ашыру.
6. Социаль хезмәтләр күрсәтү.
7. Сугыш инвалидларына социаль ярдәм күрсәтү һәм аларны яклау.
8. Инвалидларны хәрби хезмәткә җәлеп итү.
9. Җәмгыятькә инвалидларның хәле турында мәгълүмат бирү, җәмгыятьнең инвалидларга карата уңай мөнәсәбәтен формалаштыруда ярдәм итү, инвалидларның хәле турында мәгълүмати материаллар эшләү һәм бастыруга әзерлек.

10.Хәйрия эшчәнлегендә катнашу, түләүсез, шул исәптән гуманитар һәм техник ярдәм алу һәм күрсәтү.

Соңгы яңарту: 2021 елның 10 декабре, 08:17